Schedule

November 30 - December 2, 2018

Competitions

November 30

07:00
07:30
08:00
08:30
09:00
09:30
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
Area 1
Area 1
Registration
07:00 - 10:00

Registration

Registration
07:00 - 10:00

Registration

LEGO & Mbot Line Following Technical Inspection
08:00 - 10:00

LEGO and Mbot line following technical inspection

LEGO & Mbot Line Following Technical Inspection
08:00 - 10:00

LEGO and Mbot line following technical inspection

Preparations for the Competition
10:00 - 10:30

Preparations for the competition

Preparations for the Competition
10:00 - 10:30

Preparations for the competition

LEGO Line Following (up to 13 y. o.)
10:30 - 13:00

LEGO Line Following (up to 13 y. o.)

LEGO Line Following (14 y. o. and above)
10:30 - 13:00

LEGO Line Following (14 y. o. and above)

Break / Mbot Line Following Technical Inspection
13:00 - 14:00

Break / Mbot Line Following Technical Inspection

Break
13:00 - 14:00

Break

Mbot Line Following
14:00 - 17:30

LEGO and Mbot line following PART 2

Area 2
Area 2
Registration
07:00 - 10:00

Registration

MakeX Starter Arrival
08:00 - 08:30

MakeX Starter arrival

MakeX Starter Jury & Technical Inspection
08:30 - 10:00

MakeX Starter jury and technical inspection

MakeX Starter Test Period for Competitors
10:00 - 11:00

MakeX Starter test period for competitors

MakeX Starter Qualification Matches
11:00 - 13:00

MakeX Starter qualification matches

Break
13:00 - 14:00

Break

MakeX Starter Qualification Matches
14:00 - 15:30

MakeX Starter qualification matches

MakeX Starter Results

MakeX Starter results

MakeX Starter Champions Games Testing & Forming the Teams
15:40 - 16:15

MakeX Starter champions games testing and forming the teams

Champion Games
16:15 - 17:30

Champion games

Winners Declaration

Winners declaration

Area 3
Area 3
Registration
07:00 - 10:00

Registration

MakeX Starter Arrival
08:00 - 08:30

MakeX Starter arrival

MakeX Starter Jury & Technical Inspection
08:30 - 10:00

MakeX Starter jury and technical inspection

MakeX Starter Test Period for Competitors
10:00 - 11:00

MakeX Starter test period for competitors

MakeX Starter Qualification Matches
11:00 - 13:00

MakeX Starter qualification matches

Break
13:00 - 14:00

Break

MakeX Starter Qualification Matches
14:00 - 15:30

MakeX Starter qualification matches

MakeX Starter Results

MakeX Starter results

MakeX Starter Champions Games Testing & Forming the Teams
15:40 - 16:15

MakeX Starter champions games testing and forming the teams

Champion Games
16:15 - 17:30

Champion games

Winners Declaration

Winners declaration

Entrepreneurial
Entrepreneurial
Registration
07:00 - 10:00

Registration

Entrepreneurial Challenge Controlling & Setting Up
08:00 - 10:00

Entrepreneurial Challenge controlling and setting up

Preparations for the Competition
10:00 - 10:30

Preparations for the competition

Entrepreneurial Challenge
10:30 - 18:00

Entrepreneurial Challenge (whole day)

C - STAGE
C - STAGE
Insplay 1
Insplay 1
Registration
07:00 - 10:00

Registration

Lego Sumo (14 y. o. and above) Technical Inspection
08:00 - 10:00

Lego Sumo (14 y. o. and above) Technical Inspection

Preparations for the Competition
10:00 - 10:30

Preparations for the competition

Lego Sumo (14 y. o. and above) Groups
10:30 - 12:15

Lego Sumo (14 y. o. and above) Groups

Lego Sumo (14 y. o. and above) Finals
12:15 - 13:00

Lego Sumo (14 y. o. and above) Finals

Break / Lego Sumo (up to 13 y. o.) Technical Inspection
13:00 - 14:00

Break / Lego Sumo (up to 13 y. o.) Technical Inspection

Lego Sumo (up to 13 y. o.) Groups
14:00 - 16:30

Lego Sumo (up to 13 y. o.) Groups

Lego Sumo (up to 13 y. o.) Finals
16:30 - 17:30

Lego Sumo (up to 13 y. o.) Finals

D - STAGE
D - STAGE
November 30
D - STAGE

December 1

07:00
07:30
08:00
08:30
09:00
09:30
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
Area 1
Area 1
Area 3
Area 3
Registration
07:00 - 10:00

Registration

Girls Firefighting Technical Inspection
08:00 - 10:00

Girls firefighting technical inspection

Preparations for the Competition
10:00 - 10:30

Preparations for the competition

Girls Firefighting (up to 13 y. o.)
10:30 - 12:30

Girls Firefighting (up to 13 y. o.)

Girls Firefighting (up to 13 y. o.) Finals
12:30 - 13:00

Girls Firefighting (up to 13 y. o.) Finals

Break / Girls Firefighting Technical Inspection
13:00 - 14:00

Break / Girls Firefighting Technical Inspection

Girls Firefighting (14 y. o. and above)
14:00 - 17:00

Girls Firefighting (14 y. o. and above)

Girls Firefighting (14 y. o. and above) Finals
17:00 - 18:00

Girls Firefighting (14 y. o. and above) Finals

Entrepreneurial
Entrepreneurial
C - STAGE
C - STAGE
Insplay 1 & 2
Insplay 1 & 2
D - STAGE
D - STAGE
December 1

December 2

07:00
07:30
08:00
08:30
09:00
09:30
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
Area 4
Area 4
Entrepreneurial
Entrepreneurial
Entrepreneurial Challenge
10:00 - 13:00

Entrepreneurial Challenge (whole day)

Break
13:00 - 14:00

Break

Entrepreneurial Challenge
14:00 - 17:00

Entrepreneurial Challenge (whole day)

C - STAGE
C - STAGE
Insplay 2
Insplay 2
Registration
07:00 - 10:00

Registration

Preparations for the Cyber Competition
08:00 - 10:30

Preparations for the Cyber competition

Cyber Competition
10:30 - 13:00

Cyber Competition

Maze Solving
13:00 - 15:00

13:35 Atlantis - Maxlu
13:40 TTÜ Robotiklubi Squeaker
13:55 Chewbacca - Chewie
14:00 E.L. - OCTOPUS
14:15 ELM - Nevestulkata
14:20 LAOURIS 1 - LAOURIS 1
14:35 LAOURIS 3 - LAOURIS 3
14:40 LAOURIS 4 - LAOURIS 4
14:55 LAOURIS 5 - LAOURIS 5
15:00 LAOURIS 7 - LAOURIS 7
15:15 Maze team1 - Maze team1
15:20 Robotics Clup UP - Thiseas
15:35 Saft - Rosaft
15:40 SMG Robotics - SMG Maze 1
15:55 Tatas - MEGAS ANTWNIOS
16:00 TTÜ Robotiklubi - Laiskloom
16:15 TTÜ Robotiklubi - Mousetrap
16:20 TTÜ Robotiklubi - Mr. Roboto

Mind Control Technical Inspection & Testing
15:30 - 16:00

Mind control technical inspection and testing

Mind Control Competition
16:00 - 17:00

Mind control competition

Insplay 3
Insplay 3
Maze Solving Technical Inspection / 3KG Sumo Technical Inspection
12:00 - 13:00

Maze Solving Technical Inspection / 3KG Sumo Technical Inspection

3KG Sumo Groups
13:00 - 15:30

3KG Sumo Groups

3KG Sumo Finals
15:30 - 16:00

3KG Sumo Finals

D - STAGE
D - STAGE
Show from Kolm Põrsakest
13:00 - 14:00

Show from Kolm Põrsakest

Cyber Competition Award Ceremony

Cyber Competition Award Ceremony

DJ & Commentator Erkki Sarapuu
14:15 - 18:00

DJ and commentator Erkki Sarapuu

December 2

Workshops

November 30

10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
Room 2
Room 2
Room 3
Room 3
Green Energy workshop
10:00 - 11:30

This workshop is in Estonian.

Entrepreneurship workshop
12:00 - 13:30

This workshop is in Estonian.

Electronics Constructor workshop
14:00 - 15:30

This workshop is in Estonian.

Motors workshop
16:00 - 17:30

This workshop is in Estonian.

Room 4
Room 4
Light Follower workshop
10:00 - 11:30

This workshop is in Estonian.

Electronics constructor workshop
12:00 - 13:30

This workshop is in Estonian.

Programming Sumo Robots
14:00 - 15:30

This workshop is in Estonian.

Programming Sumo Robots
16:00 - 17:30

This workshop is in Estonian.

Room 5
Room 5
Lego Automotive workshop
10:00 - 11:30

This workshop is in Estonian.

Arduino workshop
12:00 - 13:00

This workshop is in Estonian.

Arduino workshop
13:30 - 14:30

This workshop is in Estonian.

Micro:bit Robots workshop
15:00 - 16:30

This workshop is in Estonian.

Room 6
Room 6
Automotive Engineering workshop
10:00 - 11:30

This workshop is in Estonian.

Chain Reaction workshop
12:00 - 13:30

This workshop is in Estonian.

Automotive Engineering workshop
14:00 - 15:30

This workshop is in Estonian.

Soldering a Battery Lamp
16:00 - 17:30

This workshop is in Estonian.

Room 7
Room 7
Tetris
12:00 - 13:30

This workshop is in Estonian.

Bomberman
15:00 - 16:30

This workshop is in Estonian.

D - HALL
D - HALL
There's Speed in Game
11:00 - 12:00

This workshop is in Estonian.

Build a Rubber Car
12:30 - 14:00

This workshop is in Estonian.

Let's Look For the Light
14:30 - 15:30

This workshop is in Estonian.

December 1

10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
Room 2
Room 2
Soldering a Battery Lamp
13:00 - 14:30

This workshop is in English.

Sound Amplifier
15:00 - 16:30

This workshop is in Estonian.

Room 3
Room 3
ARDUINO LEDCUBE workshop
10:00 - 11:30

This workshop is in Estonian.

ARDUINO LEDCUBE workshop
12:00 - 13:30

This workshop is in Estonian.

TalTech Folkrace workshop
14:00 - 15:30

In this course we will be building a folkrace robot, which will turn opposite side, when it touches the wall. During the building we will be sawing, drilling and learning about electrical components and circuits.
Target group: age 12+
Organizer: MTÜ TTÜ Robotiklubi (erki.meinberg@robotiklubi.ee & tootoad@robotiklubi.ee)

ARDUINO LEDCUBE workshop
16:00 - 17:30

This workshop is in Estonian.

Room 4
Room 4
Programming Sumo Robots
10:00 - 11:30

This workshop is in Estonian.

Green Energy workshop
12:00 - 13:30

This workshop is in Estonian.

Motors workshop
14:00 - 15:30

This workshop is in Estonian.

Motors workshop
16:00 - 17:30

This workshop is in Estonian.

Room 5
Room 5
Little Robot Friends workshop
13:00 - 14:30

This workshop is in Estonian.

CodeBug workshop
15:00 - 16:30

This workshop is in Estonian.

Room 6
Room 6
Avatar Team Building Hackathon
14:00 - 16:00

We invite you to join XPRIZE for a team building workshop at the Robotex Expo. You will have the opportunity to network and potentially form a team to compete for the $10 Million (USD) ANA Avatar XPRIZE. Participants will be provided a discount code to apply towards the Team Registration fee. Space is limited, so please sign up to attend at game.robotex.ee.
Target group: this is a multidisciplinary competition, we seek people with expertise in Robotics, AI, Sensors, Haptics, Networking, and other relevant technologies. Additionally, we welcome folks with entrepreneurial or business backgrounds, as well as science backgrounds like psychology, sociology, biology, kinesiology, etc. We aim to cultivate a fairly diverse group for the competition, and thus we hope the workshops reflect that as well.
Organizer: XPRIZE

Room 7
Room 7
Tetris
12:00 - 13:30

This workshop is in Estonian.

Bomberman
15:00 - 16:30

This workshop is in Estonian.

D - HALL
D - HALL
There's Thrill in Wood
10:00 - 11:30

This workshop is in Estonian.

There's Speed in Game
12:00 - 13:00

This workshop is in Estonian.

Build a Rubber Car
13:30 - 15:00

This workshop is in Estonian.

December 2

10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
Room 2
Room 2
Build Your Own *Private by Design* Voice Assistant
10:00 - 11:30

In this workshop you will discover Snips's environment and the best practices on building a performant and *private by design* voice assistant. You'll learn: - how to create an *embeddable* voice assistant in Snips' console - how to install your assistant on a raspberry - how to code a Python or Javascript program to react to what the assistant is understanding - (bonus) how to create a multi turn dialog interaction in Python or Javascript. A part of this workshop involves some programming experience (ever so simple) so if you don't have any experience with code come with a teammate who can handle the coding part. Bring your own computer (Mac or Linux) and if possible pre install SAM (snips assistant manager).
Target group: target group are either makers/hackers/developers who want to put voice in their objects/robots or startups who want top prototype with voice assistants
Working language: English
Organizer: Snips.ai

Sound Amplifier
12:00 - 13:30

This workshop is in Estonian.

Room 3
Room 3
Folkrace workshop
10:00 - 11:30

In this course we will be building a folkrace robot, which will turn opposite side, when it touches the wall. During the building we will be sawing, drilling and learning about electrical components and circuits.
Target group: age 12+
Organizer: MTÜ TTÜ Robotiklubi (erki.meinberg@robotiklubi.ee & tootoad@robotiklubi.ee)

Green Energy workshop
12:00 - 13:30

This workshop is in Estonian.

Motors workshop
14:00 - 15:30

This workshop is in Estonian.

TalTech Folkrace workshop
16:00 - 17:30

In this course we will be building a folkrace robot, which will turn opposite side, when it touches the wall. During the building we will be sawing, drilling and learning about electrical components and circuits.
Target group: age 12+
Organizer: MTÜ TTÜ Robotiklubi (erki.meinberg@robotiklubi.ee & tootoad@robotiklubi.ee)

Room 4
Room 4
Light Follower workshop
10:00 - 11:30

This workshop is in Estonian.

Programming Sumo Robots
12:00 - 13:30

This workshop is in Estonian.

Programming Sumo Robots
14:00 - 15:30

This workshop is in Estonian.

Green Energy workshop
16:00 - 17:30

This workshop is in Estonian.

Room 5
Room 5
Arduino workshop
13:00 - 14:30

This workshop is in Estonian.

CodeBug workshop
15:00 - 16:30

This workshop is in Estonian.

Room 6
Room 6
Avatar Team Building Hackathon
14:00 - 16:00

We invite you to join XPRIZE for a team building workshop at the Robotex Expo. You will have the opportunity to network and potentially form a team to compete for the $10 Million (USD) ANA Avatar XPRIZE. Participants will be provided a discount code to apply towards the Team Registration fee. Space is limited, so please sign up to attend at game.robotex.ee.
Target group: this is a multidisciplinary competition, we seek people with expertise in Robotics, AI, Sensors, Haptics, Networking, and other relevant technologies. Additionally, we welcome folks with entrepreneurial or business backgrounds, as well as science backgrounds like psychology, sociology, biology, kinesiology, etc. We aim to cultivate a fairly diverse group for the competition, and thus we hope the workshops reflect that as well.
Organizer: XPRIZE

Room 7
Room 7
Tetris
12:00 - 13:30

This workshop is in Estonian.

Bomberman
15:00 - 16:30

This workshop is in Estonian.

D - HALL
D - HALL

Conference

Subscribe to Our Newsletter and Never Miss Another Update